سرطان سينه چيست؟

علائم عفونت معده و روده چیست؟
مرداد ۳, ۱۳۹۶
سرطان سینه چیست؟
آبان ۲۴, ۱۳۹۶

سرطان سينه چيست؟

بسمه تعالی

آزمایشگاه و بالین

سرطان سینه (قسمت اول)

 

دکتر محسن منشدی

آزمایشگاه تشخیص طبی دکتر منشدی

www.manshadilab.com

 

 

 

سرطان سینه چیست؟

سرطان های سینه، تومور های بد خیمی هستند  که از رشد کنترل نشده سلول ها در سینه بوجود می آیند. این سرطان ها در مرحله اول در مجراهای انتقال دهنده شیر که در دوران شیردهی، شیر را به نوک پستان منتقل می کنند و در درجه دوم در لوبول های سینه که غدد تولید کننده شیر هستند، بوجود می آیند.

هر مورد سرطان سینه ویژگی های اختصاصی خود را دارد. برخی دارای رشد آهسته می باشند، در حالی که برخی دیگر می توانند حالت تهاجمی داشته باشند، بعضی از آن ها حساس به هورمون های استروژن و پروژسترون می باشند، در حالی که برخی دیگر می توانند پروتئین های خاصی را بیش از حد بیان کنند. ویژگی های سرطان سینه می توانند برروی انتخاب نوع درمان و توانایی بالقوه بازگشت و عود سرطان تاثیر بگذارند.

هر سال در تعداد بیشتری از بانوان در ایالات متحده  نسبت به سایر سرطان ها، سرطان سینه تشخیص داده می شودکه البته در این مورد سرطان پوست مستثنی است. گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS)  در سال  ۲۰۱۱ تشخیص  تعداد ۲۳۰۴۸۰ مورد جدید سرطان سینه تهاجمی  در زنان آمریکایی  و تعداد۳۹۵۲۰ مورد مرگ  در زنان مبتلا بوده است. باید توجه داشت که آقایان نیز می توانند مبتلا به سرطان سینه شوند. گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS)  در سال ۲۰۱۱ تشخیص ۲۱۴۰ مورد سرطان سینه در آقایان و ۴۵۰ مورد مرگ در آنان بوده است.

 

عوامل خطر زا

سرطان سینه می تواند درهر سنی بروز یابد، اما خطر بروز آن در خانم های مسن بیشتر است. در حالی که ۵% تا  ۱۰% سرطان های سینه مرتبط با نقص ژنتیکی در یک یا دو مورد ژ ن های سرطان سینه  BRCA1  یا BRCA2 می باشند، بیشتر موارد سرطان سینه به دلایلی رخ می دهدکه ما هنوز آن ها را نمی شناسیم. به عنوان یک قاعده کلی، برخی از کسانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه می باشند شامل بانوانی است که:

 • دارای بستگان نزدیک (مادر، خواهر، عمه یا خاله) که این بیماری را داشته اند.
 • بانوانی که قبلا در سینه دیگرشان توده سرطانی وجود داشته است.
 • بانوانی که فرزندی نداشته اند.
 • بانوانی که اولین فرزند آن ها بعد از ۳۰ سالگی به دنیا آمده باشد.

الگوی زندگی سالم که شامل ورزش منظم، حفظ وزن مناسب و پرهیز از مصرف الکل است ممکن است خطر بروز سرطان سینه را کاهش دهد. تحقیقات جهت شناسایی عواملی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش می دهند ادامه دارد، اما اطلاعاتی که بتواند خطر بروز یا ممانعت از بروز سرطان سینه را سبب شود وجود ندارد. مهمترین عوامل موثر در خطر ابتلا به سرطان سینه سابقه خانوادگی (ژنتیک) و در معرض استروژن بودن است. بانوان باید در زمینه تشخیص امکان خطر ابتلا به سرطان سینه با پزشک خود مشاوره و همکاری نمایند. برای مثال خانمی ممکن است عدم استفاده طولانی مدت از درمان جایگزینی با هورمون را انتخاب نماید.

خانم هایی که در معرض خطر بالای بروز سرطان سینه هستند ممکن است قادر به مصرف داروی Tamoxifen باشند تا میزان خطر در آن ها کاهش یابد، به هر حال Tamoxifen می تواند خطر بروز لخته های خونی، سرطان آندومتر (رحم) و احتمال بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد. بنابراین تصمیم در مورد مصرف داروئی نیاز به ارزیابی دقیق فواید و عوارض آن دارد. پزشک می تواند در مورد سنجش خطرات و مزایای چنین درمانی به بیمار کمک کند.

برای خانم هایی که جهش ژنی) BRCA2 و (BRCA1 دارند این جهش ژنی در اغلب موارد با سرطان سینه همراه است. برداشتن سینه (ماستکتومی) پیشگیرانه یک انتخاب است. خانم هایی که این گزینه را انتخاب می کنند و هر دو سینه خود را قبل از بروز سرطان سینه بر می دارند، در باقی عمر از خطر ابتلا به این بیماری در امان خواهند بود. مطالعات نشان داده است که چنین عمل جراحی می تواند خطر توسعه سرطان سینه را تا حدود ۹۰% کاهش دهد. سایر خانم ها می توانند گزینه برداشتن یک سینه را بعد از اینکه سینه دیگر آن ها به سرطان مبتلا شد، انتخاب کنند. پزشک می تواند در مورد ماستکتومی پیشگیرانه به بیمار مشاوره بدهد.

 

نشانه ها و علائم

خیلی مهم است که همواره به خاطر داشته باشیم بیشتر غده هایی که در سینه پیدا می شوند غیر سرطانی بوده و خوش خیم هستند. همچنین نشانه ها وعلائم همراه باسرطان سینه ممکن است دلیلی به غیر از سرطان داشته باشند. برخی از علائم و نشانه ها شامل این موارد هستند:

 • توده یا بر آمدگی در سینه
 • فرو رفتگی پوست پستان، قرمز یا ضخیم شدن
 • انقباض نوک پستان
 • تورم و یا درد در پستان
 • درد نوک پستان و یا وجود ترشحات
 • تورم و یا وجود توده در گره های لنفاوی زیر بغل مجاور پستان

یک نوع نادر سرطان سینه، سرطان التهابی سینه (IBC)  است که تشکیل توده نمی دهد. برخی از نشانه های این بیماری، شامل گرمی، حساسیت به لمس، تورم پستان، خارش و ضخیم شدن پوست می تواند شبیه آن هایی باشد که در عفونت سینه دیده می شود.

 

تشخیص اولیه

سرطان سینه ای که در مراحل اولیه تشخیص و درمان می شود می تواند در بیش از ۹۰% موارد بهبودی یابد. ابزارهای تشخیص اولیه شامل معاینه سینه توسط خود فرد، ارزیابی های بالینی سینه و ماموگرام هستند.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می کند که:

 • بانوان در سنین ۲۰ سالگی و بیشتر هر ماه سینه های خود را معاینه و بررسی نمایند.
 • خانم ها در دهه ۲۰ و۳۰ سالگی خود باید تحت معاینه بالینی قرار گیرند و این امر را بعنوان معاینه منظم حداقل هر سه سال یک بار انجام دهند.
 • خانم ها در سن ۴۰ سالگی و بیشتر باید هر سال یک مورد ماموگرام داشته باشند.

پزشکان به ارزش ماموگرافی در غربال گری سرطان سینه اذعان دارند، اما یک اجماع جهانی در مورد اینکه چه وقت بایستی این بررسی شروع شود ودر چه زمان هایی تکرار گردد وجود ندارد. اداره خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه های خود را در مورد استفاده از این متدهای غربالگری در نوامبر ۲۰۰۹ به روز رسانی کرد. برپایه این مرور علمی، آن ها دیگر غربالگری های ماموگرافی را برای خانم های زیر ۵۰ سال توصیه نمی کنند و در عوض توصیه می کنند که ماموگرافی منظم و روتین هر دو سال یک بار برای خانم های ۵۰ تا ۷۴ ساله انجام شود.

در جولای ۲۰۱۱، کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان ( ACOG) راهنمائی های  جدید غربالگری سرطان سینه را منتشر کرد و غربالگری ماموگرافی را برای خانم ها در شروع سن ۴۰ سالگی بطور سالانه توصیه نمود. این توصیه ها جایگزین موارد قبلی شدکه ماموگرافی یک تا دو سالانه را در خانم ها با شروع  سن ۴۰ سالگی  و سالیانه را در خانم ها با شروع سن ۵۰ سالگی توصیه می نمود.

بانوان باید در مورد ارزیابی میزان خطر بررسی بروز سرطان سینه و مشخص کردن تعداد دفعات غربالگری با پزشک خود مشاوره و همکاری نمایند. ممکن است به خانم هایی که دارای عوامل خطرزای مشخصی هستند توصیه شود که در سنین پائین تر وبه تعداد دفعات بیشتر با بررسی های تکمیلی از قبیل اسکن های تصویربرداری تحت غربالگری قرار گیرند.

 

آزمون های تشخیصی

هدف از بررسی های سرطان سینه مشخص کردن خطر ژ نتیکی در خانم های با خطر بالا، تشخیص و پیدا کردن سرطان های سینه در مراحل اولیه خود، مشخص کردن میزان گسترش بیماری، ارزیابی خصوصیات و ویژگیهای سرطان به منظور راهنمایی درمان، پایش تاثیرات درمان و پایش و نظارت بر فرد تحت درمان و شناسایی هر گونه مورد عود و بازگشت سرطان است. جدول زیر نشان دهنده آزمون های مختلف تشخیص سرطان سینه است:

 

 

 

آزمون توصیف نمونه مورد ارزیابی
ماموگرام فن آوری X-rayدیجیتال با حساسیت بالا ممکن است توده های کوچکی که سایر روش ها نمی توانند از راه معاینه توسط خود شخص، آن را تشخیص دهند مشخص کند. نمونه ای مورد نیاز نیست
BRCA1/BRCA2 نشانگرهای ژنتیکی  که اگر وجود داشته باشند احتمال وقوع سرطان سینه ۸۰% می باشد. خون
HER2/neu یک تست برای پروتئین های اختصاصی: تومورها با مقادیر بالا ممکن است به داروی Herceptin® پاسخ مناسب بدهند. بافت
HER2(خون) بعداز تشخیص اولیه سرطان متاستاتیک سینه، این آزمایش خونی ممکن است انجام شود و اگر سطح اولیه بیشتراز ng/ml15باشد، آزمایش بعدی  برای پایش و پیگیری درمان  ممکن است مورد استفاده قرارگیرد. خون
گیرنده استروژن/ گیرنده پروژسترون افزایش سطوح بیانگر پاسخ خوب به درمان هورمونی است. درمان هورمونی شبیه درمان جایگزین هورمونی (HRT) نیست و حضور این گیرنده ها نشان دهنده این نیست که درمان جایگزین هورمونی (HRT) ایجاد کننده سرطان می باشد. بافت
CA15-3/CA27.29 مقادیر بالارفته آنتی ژن های سرطان در خون ممکن است نشاندهنده بازگشت وعود سرطان باشد. خون
Oncotype DX ممکن است در مشخص کردن خطر بازگشت و پیشگوئی اینکه آیا فایده ای از درمان هورمونی یا شیمی درمانی وجود دارد، یاری رسان باشد. بافت
MammaPrint درتشخیص خطر عود سرطان در یک خانم و کمک به انتخاب نوع درمان مفید است. بافت

 

 

دکتر محسن منشدی

آزمایشگاه تشخیص طبی دکتر منشدی

manshadi@hotmail.com

۴-۸۸۱۹۱۰۹۱

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*